Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/dxf/public_html/pracazagranica.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Obrzędy i zwyczaje Katarzynkowe | Znaczenie imienia Katarzyna

Popularne wróżby na Katarzynki

W dniu, kiedy organizowano zazwyczaj tradycyjne  Katarzynki młodzi mężczyźni zbierali się by wykonać wróżby mające na celu przepowiedzenie im przyszłej partnerki lub też chociaż ukazanie im jakiś jej cech. Do tej pory mimo, że coraz rzadziej kultywowane jako święto nadal są organizowane przez niektórych. Również katarzynkowe wróżby przetrwały do dziś.

Jedną z najbardziej znanych i popularnych wśród młodych panów wróżb była tak zwana gałązka wiśni. Cały czar polegał na tym by w dniu świętej Katarzyny zerwać gałązkę drzewa wiśni lub też czereśni i pozostawić ją w wodzie aż do czasu Bożego Narodzenia. Jeśli w wieczór wigilijny gałązka zakwitła była to oznaka, że w trakcie roku dojdzie do wesela.

Inną, również znaną nam do tej pory wróżbą była ta związana z imieniem przyszłej wybranki. Tutaj pomocne były losy, które miały za zadanie odkryć imię ukochanej. W wilię katarzynek mężczyzna wkładał pod poduszkę karteczki z imionami dziewcząt po czym, kiedy się przebudził wyciągał jedną z nich. Ta właśnie karteczka zawierała imię właściwej dla niego dziewczyny.

Koleją wróżbą na katarzynki była ta do, której wykonania niezbędne były karty. W zależności od wieku wróżącego mężczyzny należało wybrać odpowiednie karty. Dla wieku od 18 – 25 damę i waleta kier, od 26 – 35 lat króla i damę karo, 36 – 40 król i dama trefl, natomiast powyżej 40 lat należało wyciągnąć z talii damę i króla pik. Cała sztuczka polegała na przetasowaniu kart bez patrzenia na nie, odwróceniu i ułożeniu ich obok siebie. Jeżeli dama ułożyła się po prawej stronie patrzącego czyli po lewej stronie od króla oznaczało to, że w przeciągu roku dany kawaler zawrze związek małżeński.

Nie są to jednakże wszystkie wróżby jakie mogą występować w trakcie święta katarzynek. Istnieje wiele wróżb, których po prostu nie sposób opisać. Każda z nich jednakże ma swój unikatowy sposób na zabawienie osoby wróżącej jak i odkrycie odrobiny przyszłości dla każdego kto zechce z nich skorzystać.