Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/dxf/public_html/pracazagranica.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Biografia świętej Katarzyny z Aleksandrii, Sieny | Znaczenie imienia Katarzyna

Święta Katarzyna aleksandryjka i Katarzyna – patronka strażaków

Imię Katarzyna posiada długą i zawiłą historię. Na świecie pojawia się ono już od wieków a niektóre osoby je posiadające wyraźnie odznaczyły się w przeszłości i zostały zapamiętane po dziś dzień. Wśród pochodu sław mamy święte, patronki oraz wybitne kobiety znane nie tylko w Polsce ale pochodzące z różnych części świata.

Pierwszą niesamowicie znaną Katarzyną jest kobieta pochodząca z Aleksandrii i nazwana od tego aleksandryjską. Urodziła się około 282 roku a zmarła w wieku 18 lat po czym została uznana za męczennice chrześcijańską i stała się jedną z Czternastu świętych wspomożyciel. Według znanej powszechnie legendy była ona córką króla Kustosa – ówczesnego władcy starożytnego Egiptu, jednakże jej pierwowzór to prawdopodobnie Hypatia z Aleksandrii. Według przekazu była ona bogatą i wykształconą chrześcijanką, która również złożyła śluby czystości. Spotkała ją męczeńska śmierć gdy miała nie więcej niż 18 lat ponieważ opowiadała się oficjalnie przeciwko prześladowaniom chrześcijan i potępiała postępowanie cesarz Maksymiliana, którego żona nawróciła się na chrześcijaństwo. Została skazana na śmierć po procesie w trakcie, którego okazała się mądrzejsza od pięćdziesięciu mędrców innego wyznania. Skazaną ją na tortury a następnie na śmierć jednak odstąpiono od tortur ponieważ anioł zstąpił na ziemię i zniszczył narzędzie tortur. Wykonano na niej egzekucję przez ścięcie głowy.

Kolejną znamienitą Katarzyną jest zakonnica o nazwisku Laboure żyjąca w XIX wieku. Pochodziła ona z ubogiej i wielodzietnej chłopskiej rodziny. Jej matka zmarła gdy miała 9 lat więc zmuszona została do przejęcia jej obowiązków i prowadzenia gospodarstwa. Jej starsza siostra wstąpiła do klasztoru lecz gdy Katarzyna chciała iść w jej ślady ojciec wysłał ją do pracy w paryskiej restauracji. Nie porzuciła jednak swojego marzenia o habicie i w wieku 24 lat wstąpiła di zakonu szarytek znajdującego się w Paryżu. Znana jest z tego, że doznała objawienia maryjnego w trakcie nowicjatu 27 listopada 1830 roku.

Mówiąc o znamienitych Katarzynach należy również wspomnieć o patronce strażaków, Włoch, Rzymu, pielęgniarek i kobiet, które poroniły czyli Katarzynie ze Sieny. Zasłynęła ona dzięki swojej gorliwej wierze, która objawiła się w formie stygmatów na jej dłoniach. Przez całe swoje życie opiekowała się i pomagała chorym na trąd. Swoje życie apostolskie rozpoczęła po otrzymaniu widzenia, w którym Jezus Chrystus objawił jej to jako swoją wolę.