Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/dxf/public_html/pracazagranica.waw.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak zrobić pierniczki Katarzynki krok po kroku | Znaczenie imienia Katarzyna

Przepis na ciastka Katarzynki

Każdemu smakoszowi słodkich specjałów znane są bardzo dobrze pyszne ciastka – katarzynki, których nazwa może nam się kojarzyć ze świętem Katarzyny. Ich niepowtarzalny smak utkwił wszystkim, którzy spróbowali tych wyśmienitych pierniczków głęboko w pamięci. Każdy już w podświadomości będzie posiadał głęboko utrwalone wspomnienie ich idealnego smaku i bogatego miodowo – korzennego aromatu kojarzącego się wielu z nas z czasem dzieciństwa.

W czym zatem tkwi tajemnica ich niepowtarzalnego smaku, któremu nie równają się żadne inne piernikowe rarytasy, które opiewane były nawet w poezji znamienitych polskich twórców takich jak Franciszek Feniksowski, który pisał o nich w utworze pod tytułem „Katarzynki! Katarzynki!”:

„Katarzynki! Katarzynki! – przysmak chłopca i dziewczynki. Najsmaczniejszy upominek to paczuszka katarzynek. Młody, stary, duży, mały zna ten specjał nad specjały. Sam król pono łyka ślinkę gdy zobaczy katarzynkę!”

Do ich przyrządzenia potrzebujemy:

 • 20 dag miodu,
 • łyżeczkę przypraw korzennych,
 • kilka łyżek karmelu,
 • 10 dag cukru pudru,
 • 40 dag mąki pszennej,
 • 3 łyżeczki proszku do pieczenia,
 • jajko

Cały proces tworzenia specjałów  rozpoczynamy od:

 1. połączenia miodu, przypraw korzennych, cukru, karmelu, jajka
 2. a następnie mąki połączonej z proszkiem do pieczenia
 3. Nasze ciasto na początku będzie twarde ale należy bez zmartwień rozwałkować na grubość od 5 milimetrów do 1 centymetra.
 4. Do przygotowania katarzynek potrzebujemy odpowiednią foremkę do wykrawania ciastek.
 5. Kiedy będą już gotowe i uformowane należy posmarować je po wierzchniej stronie odrobiną wody w celu uzyskania gładkiej i lśniącej powierzchni a następnie ułożyć na natłuszczonej wcześniej i wysypanej mąką blaszce.
 6. Po około 15 minutach pieczenia w temperaturze 190ºC nasze pyszne ciasteczka będą gotowe.
 7. Nie można jednak ich spiec ponieważ będą one po prostu twarde i nie smaczne.